Виставка живопису та графіки ОРЕСТА ЗАБОРСЬКОГО

В часі карантину ми, на жаль, не можемо, як зазвичай, зустрічатись із музейними друзями, з людьми, які поціновують історію рідного краю та мистецтво у різних його проявах.
23 березня у виставковому залі музею “Опілля” мала відкритись виставка знаного прикарпатського художника Ореста ЗАБОРСЬКОГО.

Бажаємо усім міцного здоров`я!

Заборський Орест Мар`янович – художник-модерніст (кубізм, експресіонізм, постімпресіонізм). Народився у Станіславі 2 лютого 1947 р.

У 1954-1962 роках навчався у середній школі № 5, пізніше – у Одеському  художньому училищі ім. М. Грекова та у Львівському поліграфічному інституті імені І. Федорова. Після закінчення навчання працював у Івано-Франківському художньо-виробничому комбінаті Художнього фонду УРСР.

У 1969 р. – працював викладачем рисунку, живопису та композиції у Івано-Франківському міському професійно-технічному училищі № 3.

В умовах цензурування художнього процесу О.Заборський, освоївши львівську графічну школу, почав створювати книжкову графіку. Художник робив ілюстрації до літературних творів, котрі любив читати, або на замовлення видавництв. В часи заочного навчання у Львові з’являються малюнки до книг Ю.Марцинкявічуса «Кров і попіл», Р.Юзви «Біль», Я.Гладуна «У світі рослин», Л.Українки «Лісова пісня», Р.Джованьолі «Спарак», до «Міфів та легенд древньої Греції» та творів Т.Шевченка, С.Єсєніна, Уолта Уітмена, Едгара По, О’Генрі, В.Стефаника, Жозе де Марії Ередіа. Також митець працював у різноманітних друкарських техніках: цинкографія, лінорит, дереворит, офорт. А ще створює багаточисленні екслібриси для колег-шанувальників книг.

З 1974 працював вчителем малювання в Дитячій художній школі. Виховав багатьох митців, серед них були й ті, хто сформував художню складову «Станіславського феномену»: Володимир Мулик, Ярослава Яновський, Ростислав Котерлін, Анатолій Звіжинський. Брав участь у республіканських, всесоюзних і міжнародних виставках з 1969 р.

Перша масштабна персональна виставка Ореста Заборського відбулася в Івано-Франківську в 1986 році. Однак тоді не вдалося представити частину робіт – їх не пропустила офіційна цензура. Один з виразних представників «мовчазного покоління», хоча жив і працював поруч із Опанасом Заливахою та Богданом Готем, сам не брав участі в громадському коловороті «часів застою».

Творчість О.Заборського можна поділити на два напрямки – композиції на літературні, історичні, побутові сюжети та замальовки з натури: натюрморти, пейзажі, портрети, акти. Натюрморти вирізняються виваженістю, узагальненням, деталізація доведена до мінімуму, предмети врівноважують один одного. В замальовках краєвидів простежується конструктивність, строгість композиції, побудованої з геометричних предметів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *